1985 yılı Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

ÇELİK; sırasıyla avukatlık stajı, adli yargı hâkim adaylığı, Genel Kurmay Adli Müşavirliğinde hukukçu asteğmen, Yapı Kredi Bankası, Oyak Bank / ING Bank, dokuz büyük banka tarafından kurulmuş KKB Kredi Kayıt Bürosunda hukuk müşavirliği ve üst yönetici olarak görev yapmıştır.

32 yıllık kurumsal hayatına nokta koyarak, 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren İzmir’de uzun yıllar iş hukuku alanında çalışan ve bilirkişilik yapan Av.Arb. Meltem YAVUZ ile birlikte TAM HUKUK BÜROSU ve ARABULUCULUK MERKEZİNİ hayata geçirmişlerdir.

ÇELİK, 1990 yılı başlarında henüz hukuk alanında bilgisayarın bilinmediği bir dönemde, özellikle banka sektörüne yönelik ilk hukuk programını yazdırarak hukuku teknolojiyle tanıştıran ilk kişilerdendir. UYAP-Ulusal Yargı Ağı Programının yazılımına da fahri katkıları olmuştur. Bu merakı hukuki konularda yazılım yapan firmalara danışmanlık düzeyinde devam etmektedir.

Meslek hayatının tamamına yakını finansal kuruluşlarda geçen ÇELİK, sektörü ilgilendiren birçok kanun ve mevzuat çalışmasında –örneğin Ticari İşlerde Taşınır Rehni, İcra ve İflas Kanunu değişiklikleri, karekodlu çek gibi- görev almış, katkı vermiştir.

Birçok banka ve kuruluşta rehin ve teminat hukuku, takip hukuku, çek hukuku, kişisel verilerin korunması, konkordato, reel sektör borçlarının yapılandırılması ve benzeri konularda eğitim ve konferanslar vermiştir ve vermektedir.