Mehmet Vurucu, 1964 Hatay’da doğdu. 1985 yılında Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden (İngilizce) mezun oldu. 2013 yılında Ege Üniversitesi Para-Banka‘da yüksek lisansını tamamladı.

Mezuniyet sonrası, 1986 yılında Yapı Kredi Bankası’nda müfettişliğe başladı. 1995 yılında yine aynı bankada İzmir Şube Müdürlüğü; 1997 yılında ise İzmir ve Manisa’da Ticari Bankacılık Bölge Müdürlüğü yaptı.

2000 yılında Koçbank’a geçiş yaparak 2003 yılına kadar 4 yıl, İzmir’de Ticari Bankacılık Ege Bölge Müdürlüğü; 2003 yılında İstanbul’a dönerek 2006 yılına kadar yine Koçbank’ta Anadolu Yakası ve Bursa Ticari Bölge Müdürlüğü yaptı.

2006 yılında İzmir’e geri dönerek Yapı Kredi  ve Koçbank’ın birleşmesinden sonra Yapı Kredi’de yeniden Ege ve Akdeniz Bölge Müdürlüğü’ne devam etti. 2010 yılında ise başka bir kariyer planlaması için Alternatifbank’a geçiş yaptı. Son olarak İzmir Bölge Müdürlüğü yaptığı bu bankadan Şubat 2015 tarihi itibarıyla ayrıldı. Bu tarihten bu yana ağırlıklı olarak eğitim ve finansal danışmanlık hizmeti veren Mehmet Vurucu Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti./ CORBETT COMPANY‘de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

29 yıllık bankacılığı süresince bankacılık yanında, çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde görev aldı. Üniversitelerle yakın işbirliği içinde bulundu. Bu işbirliği halen devam etmektedir. Yaşar Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Bu arada banka ve üniversitelerde 6.000’e yakın kişiye eğitim verdi. Bu eğitimlerin topluma faydalı olması amacıyla 2011 yılında ilk kitabı olan “Banka Mağduru Olmayın, Kredisiz Kalmayın (Siz Ne Söylediniz Bankacınız Ne Anladı)” , 2014 yılında başka yazar arkadaşları ile birlikte “Banka İktisadi ve İşletmeciliği”, M.Ufuk Arı ile birlikte 2014 yılında “A’dan Z’ye Bankacılık” 2015 yılında “Bankacılık Ürün ve Hizmetleri”, 2016 yılında başka yazar arkadaşları ile birlikte “Bankacılığın El Kitabı” ve 2017 yılında ise “Bankacılıkta Kredi Bilgisi”“Uluslararası Bankacılık İşlemleri”“Bankacılıkta Dış Ticaret İşlemleri” kitaplarını yayımladı.

Ege Finans Derneği kurucu üyesi,  Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Akredite melek yatırımcıdır